Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 28 września 2021

Stan wyjątkowy na PL - BY granicy minął. Co dalej? Informuje KGP.

 TEMAT: Bezpieczeństwo Narodowe.

----------------------------------------

Stan wyjątkowy na PL - BY granicy minął. Co dalej? Informuje KGP.

---------------------------------------------------------------------------------------

Przeczytaj także:

KGP | Kolejni Policjanci pojadą wesprzeć Litewską Policję. - szczegóły


AKTUALIZACJA 12.12.2021r.:

Stan wyjątkowy na wskazanym obszarze wzdłuż granicy PL-BY minął. Obecnie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji obszar ten objęty jest zakazem przebywania osób nieupoważnionych. Policjanci cały czas kontrolują osoby wjeżdżające oraz opuszczające ten obszar. - poinformowała na Twitterze Komenda Główna Policji

***
MSWiA | Stan wyjątkowy wydłużony o 60 dni! - szczegóły
***

AKTUALIZACJA Z DNIA 30.09.2021r.:

Sejm wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego.

– Interes polityczny Łukaszenki jest taki: zdestabilizować sytuację w Polsce i na Litwie, czyli w tych państwach, gdzie białoruska opozycja, uchodźcy białoruscy znajdują schronienie. Ale również zdestabilizować sytuację w całej Unii Europejskiej. To jest oczywiste dla każdego europejskiego, poważnego polityka – powiedział minister Mariusz Kamiński w Sejmie. Posłowie zajmowali się dziś (30 września br.) rozpatrzeniem wniosku Prezydenta RP w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego. Sejm w głosowaniu przychylił się do wniosku Prezydenta.

Podczas sejmowej debaty nad wnioskiem Prezydenta minister Mariusz Kamiński podkreślił, że obowiązkiem rządu jest przedstawianie potencjalnych zagrożeń, jakie wiążą się z masową, nielegalną migracją na teren naszego kraju.

 Jest rzeczą oczywistą, że musimy badać, kto do nas trafi – część z tych ludzi nie ma żadnych dokumentów, część ma fałszywe dowody tożsamości

– podkreślił szef MSWiA.

W kontekście obozowiska, jakie utworzyli imigranci na wysokości miejscowości Usnarz Górny, minister Mariusz Kamiński przekazał, że we wrześniu bieżącego roku na terenie Białorusi przebywała delegacja UNHCR. – Przekazali nam taką informację, że cała ta trzydziestka to obywatele Afganistanu, którzy od kilku lat przebywają legalnie w Rosji. Większość z nich mieszkała w ostatnich latach w okolicach Uralu. Tam pracowali, tam żyli – podkreślił.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji powiedział także w Sejmie, że obecnie trwają prace nad tym, żeby polska granica wschodnia już nigdy nie była używana do żadnych manipulacji.  

Będzie to nie tylko bariera fizyczna, niezwykle solidna, ale także nowoczesna elektronika i sprzęt. Będzie to nowoczesna granica nie do przejścia. Będziemy działali i obywatele Polscy nie będą już nigdy pod taką presją

– zapowiedział.


Stan wyjątkowy zostanie przedłużony o 60 dni
 
28 września br. Rada Ministrów wystąpiła z wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego, wprowadzonego rozporządzeniem Prezydenta RP z 2 września br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może, w drodze rozporządzenia, przedłużyć czas trwania stanu wyjątkowego. Zgodnie z Konstytucją RP, przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni. Rozporządzenie w tej sprawie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw RP.

Stan wyjątkowy dotyczy części przygranicznej dwóch województw: podlaskiego i lubelskiego. Obszar ten obejmuje 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 miejscowości w województwie lubelskim.

***

Prezydent podpisał wniosek, o wydłużenie stanu wyjątkowego. Teraz sprawa trafi do Sejmu. - szczegóły

***

AKTUALIZACJA Z DNIA 29.09.2021r.:

Wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego skierowany do Sejmu

Prezydent RP Andrzej Duda na podstawie art. 230 ust. 2 Konstytucji podpisał i skierował dziś do Marszałek Sejmu RP wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na przedłużenie na okres 60 dni stanu wyjątkowego obowiązującego na obszarze części woj. podlaskiego oraz części woj. lubelskiego.

– Mamy do czynienia z utrzymującym się zagrożeniem na terenach przygranicznych – podkreślił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. – Mamy do czynienia z utrzymującym się zagrożeniem dla obywateli i porządku publicznego na terenach przygranicznych. Dane z ostatnich dni pokazują, że musimy wręcz mówić o eskalacji presji migracyjnej na granicę. Nowym elementem są także niebezpieczne, prowokacyjne zachowania białoruskich służb względem polskich żołnierzy i funkcjonariuszy.

– Nasze oceny niestety wskazują, że stoimy wobec długofalowego pogorszenia się sytuacji bezpieczeństwa na całej granicy Unii Europejskiej z Białorusią, czyli także na obszarze Litwy oraz Łotwy. Wiąże się to z postępującym uzależnieniem białoruskich władz od Rosji. To nowa rzeczywistość, wobec której zarówno państwa graniczne, jak i wspólnota zmuszone będą do zbudowania odpowiedzi – podkreślił szef BBN.

Sejm rozpatrzy wniosek Prezydenta o przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego na obszarze części województw lubelskiego i podlaskiego w czwartek wieczorem. (PAP) - poinformowano na stronie internetowej Prezydenta RP

Załącznik:

***

MSWiA | Rada Ministrów skierowała wniosek do Prezydenta Andrzeja Dudy wniosek, o wydłużenie stanu wyjątkowego! - szczegóły

***
28.09.2021r.

We wtorek (28 września br.) Rada Ministrów podjęła uchwałę o skierowaniu do Prezydenta Andrzeja Dudy wniosku o przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego na obszarze części województw: podlaskiego i lubelskiego. Dokument ten to efekt rekomendacji przedstawionej rządowi przez ministra Mariusza Kamińskiego.


Decyzja związana jest z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od kilku tygodni mamy do czynienia z presją migracyjną. Od 1 sierpnia br. zanotowano łącznie ponad 9,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy, z czego ponad 8,5 tys. przypadków zostało skutecznie udaremnionych. Straż Graniczna zatrzymała od 1 sierpnia br. ponad 1,2 tys. nielegalnych imigrantów. Działania funkcjonariuszy SG wspiera Wojsko Polskie.


Dokument przyjęty przez Radę Ministrów trafi do Prezydenta RP, który podejmie decyzję w tej sprawie. Stan wyjątkowy dotyczy części dwóch województw: podlaskiego i lubelskiego. Pas obejmuje 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 miejscowości w województwie lubelskim.


#RadaMinistrów #StanWyjątkowy #Prezydent #AndrzejDuda #MSWiA #Polska #Białoruś #StrażGraniczna #migracja #migranci

---------------------------------------------------------------------------------------

Zdjęcie podglądowe:

- Fotografia Ratownicza 112

---------------------------------------------------------------------------------------

Źródło informacji:

- https://twitter.com/PolskaPolicja/status/1466076566438432768

- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001788/O/D20211788.pdf

-  https://www.gov.pl/web/mswia/rada-ministrow-wystapila-o-przedluzenie-stanu-wyjatkowego?fbclid=IwAR3nsceqwJlpaFBOHquNsjTC8M1NcTReTdefGEjMjX09EaJVZ9agv5A4V28

- https://www.gov.pl/web/mswia/sejm-wyrazil-zgode-na-przedluzenie-stanu-wyjatkowego?fbclid=IwAR3z8mfKaKfj2vad_gxVQxbnq3L1mnCUOchC17IFL8O15V6uttL5r6jGlD0


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz