Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 24 lutego 2022

Miliard dolarów z NBP dla Narodowego Banku Ukrainy w ramach swapa walutowego (przedłużony)! - szczegóły

 TEMAT: Bezpieczeństwo publiczne.

----------------------------------------

Miliard dolarów z NBP dla Narodowego Banku Ukrainy w ramach swapa walutowego (przedłużony)! - szczegóły

---------------------------------------------------------------------------------------

Przeczytaj także:

MSZ odradza podróże na Ukrainę, a będącym tam Polakom zaleca szybką ewakuację. Zalecenia Ministerstwa SZ. - szczegóły


AKTUALIZACJA Z DNIA 31.05.2023

"

Narodowy Bank Polski przedłużył umowę o linii swapowej dla Narodowego Banku Ukrainy

Wsparcie dla Ukrainy ze strony Narodowego Banku Polskiego – biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności związane z trwającą agresją Rosji na Ukrainę, Narodowy Bank Polski zdecydował o przedłużeniu umowy o linii swapowej na parze walutowej UAH/USD, zawartej pomiędzy bankami centralnymi Polski i Ukrainy w marcu 2022 r.
Warunki umowy pozostały niezmienione: maksymalna wielkość transakcji stanowi równowartość 1 mld USD, zaś czas obowiązywania umowy to jeden rok, z możliwością przedłużenia.
Umowa o linii swapowej stanowi istotne wsparcie dla ukraińskiego banku centralnego, a jednocześnie pozwala ograniczyć negatywny wpływ wojny na stabilność systemu finansowego w Polsce i w regionie.
NBP pozostaje w gotowości do podejmowania dalszych działań wspierających Narodowy Bank Ukrainy w nadzwyczaj trudnym dla Ukrainy momencie." - poinformował Narodowy Bank Polski, w komunikacie prasowym 6 kwietnia 2023r.


AKTUALIZACJA Z DNIA 16.06.2022r.:

Komunikat NBP z dnia 21.03.2022r.:

"Ogromne wsparcie dla Ukrainy ze strony NBP
Ogromne wsparcie dla Ukrainy ze strony Narodowego Banku Polskiego – biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności związane z agresją Rosji na Ukrainę, co może mieć negatywny wpływ na stabilność systemu finansowego w Polsce, Narodowy Bank Polski udostępnił z dniem 21 marca 2022 r. Narodowemu Bankowi Ukrainy linię swapową na parze dolar amerykański/hrywna do kwoty 1 mld USD. Po rozmowach ze stroną ukraińską NBP postanowił udzielić stronie ukraińskiej swapa nie w PLN, a w USD. " - można przeczytać w komunikacie na stronie internetowej NBP

Nie wiadomo czy operacja swapa z dnia 24.02.2022r. oraz z 21.03.2022r. to ta sama operacja, czy dwie różne. Dlatego postaramy się pozyskać informację na ten temat pozyskać u źródła w NBP. O sprawie będziemy informować w przypadku pozyskania odpowiedzi.

***

NBP udzieliło Ukrainie swap walutowy w wysokości 4 MLD ZŁ! - szczegóły

***

24.02.2022r,

Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o udzieleniu swapa walutowego* Narodowemu Bankowi Ukrainy maksymalnie do kwoty 4 mld PLN.

Jak dotąd nie poinformowano na co zostaną przeznaczone środki, oraz jaki jest okres zwrotny wymienionych środków walutowych.

* Swap walutowy jest umową, w której Bank i Klient zobowiązują się wymienić określoną kwotę wyrażoną w jednej walucie na jej równowartość w innej walucie, a po upływie określonego czasu, dokonać wymiany zwrotnej.

Swap walutowy jest złożeniem kasowej transakcji wymiany walut dokonanej po kasowym kursie wymiany walut (tzw. pierwsza noga swapa) i terminowej transakcji wymiany walut dokonanej po terminowym kursie wymiany walut (tzw. druga noga swapa). Uzgodniony terminowy kurs wymiany walut pozostaje niezmienny do dnia rozliczenia transakcji, niezależnie od zmian kursu walutowego w czasie trwania umowy.

#NBP #NarodowyBankPolski #Ukraina #Polska #waluta #pieniądze #PLN #złotówka #USD #dolary

---------------------------------------------------------------------------------------

Zdjęcie podglądowe:

- Pro Polski 24

---------------------------------------------------------------------------------------

Źródło informacji:'
- opracowanie własne na podstawie poniższych źródeł
- https://nbp.pl/nbp-i-nbu-przedluzaja-umowe-o-wspolpracy/
- https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2022/swap-nbu.html
- https://www.nbp.pl/home.aspx?f=%2Faktualnosci%2Fwiadomosci_2022%2F24.02-2.html&fbclid=IwAR390wPODIIDd7E_KjQZqxQXzfOQ6hXCR-xOs_-MudHrbJ_sSDaCwTkB3LI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz