Na stronie "Pro Polski 24" dowiesz się o tym z czego my jako Polacy możemy być dumni.
Tematy artykułów dotyczą kwestii historycznych, patriotycznych, politycznych a głównie gospodarczych. Koniec końców i tak się to wszystko ze sobą przeplata. Są rzeczy z których możemy być jako Polacy dumni i dowiesz się o tym właśnie tutaj!
Łączna liczba wyświetleń
sobota, 18 grudnia 2021
UKE zbadało ogólnodostępne radiotelefony przenośne, 4/10 badanych nie spełniło wymagań. Ukarano także handlarzy "pozwoleń radiowych" na nadawanie. - lista, szczegóły
TEMAT: Prawo.
---------------------------------------------
UKE zbadało ogólnodostępne radiotelefony przenośne, 4/10 badanych nie spełniło wymagań. Ukarano także handlarzy "pozwoleń radiowych" na nadawanie. - lista, szczegóły
"W dzisiejszych, nasyconych elektroniką, czasach przyzwyczailiśmy się do pozostawania w nieustannym kontakcie, w tym w kontakcie radiowym. Dlatego widząc rosnące zainteresowanie radiotelefonami oraz kontynuując naszą wcześniejszą kampanię, postanowiliśmy sprawdzić tę grupę produktów ponownie.
Przeprowadziliśmy kontrolę 10 modeli ogólnodostępnych radiotelefonów przenośnych.
Kontrola polegała na sprawdzeniu m.in. czy dla poszczególnych urządzeń:
1. producent wystawił deklarację zgodności,
2. dołączona jest instrukcja obsługi,
3. na wyrobie znajduje się oznakowanie zgodności CE,
4. producent oraz importer umieścili na wyrobie lub opakowaniu informacje o swoich danych teleadresowych,
5. na wyrobie znajdują się dane identyfikujące urządzenie.
6. czy dołączono do wyrobu informację o ograniczeniach w używaniu wyrobu.
Dwa ze skontrolowanych urządzeń nie spełniło powyższych wymogów.
Wszystkie wyroby zostały poddane badaniom laboratoryjnym, a wyniki wykazały, że 4 z nich nie spełniły wymagań technicznych. Mogło to powodować zakłócenie pracy innych urządzeń.
Łącznie 4 ze skontrolowanych radiotelefonów nie spełniły stawianych im wymagań (formalnych i technicznych). W związku z czym nie powinny zostać udostępnione na rynku.
Trzy urządzenia niezgodne zostały już usunięte z rynku, a odnośnie do czwartego urządzenia niezgodnego wydano producentowi nakaz wycofania wyrobu z obrotu.
Szczegółowe informacje o kontrolowanych wyrobach w załączniku." - poinformowało UKE za pośrednictwem swojej strony internetowej
Prezes UKE nałożył karę na pięciu przedsiębiorców za nielegalną „odsprzedaż” pozwoleń radiowych
Prezes UKE ustalił, że pięciu przedsiębiorców prowadziło zorganizowaną działalność w ramach której oferowali i odpłatnie udostępniali innym podmiotom udostępnione im częstotliwości, co stanowiło wykorzystywanie częstotliwości niezgodnie z uprawnieniami.
Udostępnianie częstotliwości przyznanej w pozwoleniu radiowym osobom trzecim, tj. innym podmiotom niż wymienione w pozwoleniu radiowym na podstawie czynności cywilnoprawnej, z jednoczesnym zachowaniem tytułu administracyjnoprawnego do wykorzystywania częstotliwości (tj. pozwolenia radiowego) oznacza wykorzystywanie częstotliwości niezgodnie z posiadanymi uprawnieniami.
Należy bowiem wskazać, że pozwolenie radiowe uprawnia jego dysponenta wyłącznie do osobistego używania urządzeń radiowych i wykorzystywania przyznanych częstotliwości w ramach pracy tych urządzeń. Dodatkowo uprawnienia wynikające z pozwolenia radiowego mogą być przenoszone na inne podmioty jedynie w trybie art. 122 Pt, zgodnie z którym zmiany podmiotu uprawnionego dokonuje Prezes UKE w drodze decyzji administracyjnej. Dysponent pozwolenia radiowego nie jest zatem uprawniony do udostępniania częstotliwości innym podmiotom do wykorzystania,. Oznacza to, że udostępniając częstotliwości osobom trzecim, podmiot uprawniony wykorzystuje częstotliwości niezgodnie z przyznanymi mu uprawnieniami, a tym samym narusza przepis art. 209 ust. 1 pkt 9 Pt, w związku z czym podlega karze pieniężnej.
Prezes UKE oceniając zakres naruszenia zwrócił uwagę na okoliczność, że bezpośrednią konsekwencją stwierdzonych nieprawidłowości była możliwość naruszenia ładu w gospodarce częstotliwościami. Z uwagi na wysoce niepożądane skutki naruszenia polegające na dopuszczeniu możliwości korzystania z częstotliwości radiowych przez znaczną liczbę niezweryfikowanych przez Prezesa UKE i nieuprawnionych do tego podmiotów, stwierdzono, że zakres oraz skutki naruszenia przemawiały za nałożeniem kar pieniężnych.
Przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej Prezes UKE wziął pod uwagę m.in. dotychczasową działalność podmiotów, a w szczególności fakt, że przedsiębiorcy zaprzestali naruszeń. Wpłynęło to na zmniejszenie wymiaru kar. Ich wysokość wyniosła finalnie od 5 do prawie 17 tys. zł.
Decyzje nie są prawomocne, a ukarani przedsiębiorcy mogą odwołać się do sądu.
Informacje nt. praw przysługujących konsumentom w związku z korzystaniem z usług telekomunikacyjnych można znaleźć na stronie Centrum Informacji Konsumenckiej pod adresem cik.uke.gov.pl
"Przeprowadziliśmy kontrolę 11 modeli ogólnodostępnych radiotelefonów przenośnych (w tym urządzeń potocznie określanych jako krótkofalówki walkie-talkie - pracujących w zakresie częstotliwości 446.0 – 446.2 MHz - służących do komunikacji na krótkich odległościach bez obowiązku uzyskania pozwolenia radiowego przez użytkownika). Siedem z tych wyrobów nie spełniło stawianych im wymagań.
Wszystkie radiotelefony zostały poddane badaniom laboratoryjnym. Siedem modeli nie spełniło wymagań technicznych, gdyż mogły powodować zakłócenia pracy innych urządzeń.
Ponadto kontrola polegała na sprawdzeniu, czy dla poszczególnych urządzeń:
1. producent wystawił deklarację zgodności,
2. dołączona jest instrukcja obsługi,
3. na wyrobie znajduje się oznakowanie zgodności CE,
4. producent oraz importer umieścili na wyrobie lub opakowaniu informacje o swoich danych teleadresowych,
5. na wyrobie znajdują się dane identyfikujące urządzenie.
6. dołączono do wyrobu informację o ograniczeniach w używaniu wyrobu.
Powyższych wymagań nie spełniło 5 radiotelefonów." - informuje UKE
Szczegółowe informacje o kontrolowanych wyrobach znajdują się w załączniku:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz