Łączna liczba wyświetleń

piątek, 16 kwietnia 2021

MSWiA/Sejm: Przyjęto nowelizację ustawy o dowodach osobistych. Dowody będą z odciskami palców, ale to nie jedyne zmiany! - szczegóły

 TEMAT: Administracja.

--------------------------------------------------

MSWiA/Sejm: Przyjęto nowelizację ustawy o dowodach osobistych. Dowody będą z odciskami palców, ale to nie jedyne zmiany! - szczegóły

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Przeczytaj także:

Ilu cudzoziemców nabyło nieruchomości w Polsce i na jaką kwotę? Dane z 2019r. publikuje MSWiA. - szczegóły

fot. MSWiA
AKTUALIZACJA Z DNIA 28.09.2021r.:

"Od 7 listopada wprowadzamy nowe dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. Od następnego dnia, 8 listopada Polacy będą mogli składać wnioski o ich wydanie" - powiedział wiceminister Paweł Szefernaker we wtorek (28 września br.) na konferencji prasowej w Otwocku. W wydarzeniu wzięli udział: Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Jarosław Margielski, prezydent Otwocka.
***
17.04.2021

111 dni – dokładnie tyle czasu zostało wszystkim tym, którzy przez internet chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty. 2 sierpnia zniknie taka możliwość. Pojawią się za to nowe dowody – z odciskami palców ?
i odręcznym podpisem właściciela.


Skąd takie zmiany? Wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.


Słodko-gorzko

Na początek odpowiedź na pytanie, które zadaje sobie wiele osób – czy w związku ze zmianami wszyscy będziemy musieli wymienić swoje dowody osobisty? Nie, nie będzie takiej konieczności.


Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.


O tym, jakie zmiany czekają nas od sierpnia na poniedziałkowej konferencji mówili ministrowie Marek Zagórski – sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Paweł Szefernaker – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.


- Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online – mówił minister Marek Zagórski.


Sekretarz stanu w KPRM przypomniał, że e-usługa Uzyskaj dowód osobisty w ostatnim czasie stale zyskiwała na popularności. W 2019 roku skorzystało z niej ponad 160 tysięcy osób, w 2020 – niemal 336 tysięcy, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Od początku tego roku Polacy złożyli online niemal 128 tysięcy wniosków o dowód osobisty.

Odciski i podpis

Dlaczego od 2 sierpnia nie będzie można składać wniosków online? Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.


Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.


Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.  


W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian – pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).


Zmiany są już na ostatniej prostej. We wtorek Sejm zacznie prace nad przygotowywanym przez Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projektem zmian w ustawie o dowodach osobistych, która wprowadza je do polskiego porządku prawnego.


W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat – większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły” dowód.


Jeśli Twój dokument niebawem traci ważność – nie zwlekaj, działaj. O nowy dowód zawnioskuj (jeszcze) online. Wystarczy skorzystać z e-usługi Uzyskaj dowód osobisty.


e-Polak potrafi!

14 kwietnia br. Sejm zakończył się blok głosowań, w którym przyjęto m.in. nowelizację ustawy o dowodach osobistych, zgodnie z którą od 2 sierpnia w warstwie elektronicznej dokumentów znajdą się odciski palców, a do warstwy graficznej powróci podpis posiadacza. 

W kolejnym punkcie obrad posłowie rozpatrują nowelizację ustawy o Karcie Dużej Rodziny, ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. 

Zaproponowane zmiany mają zwiększyć udogodnienia dla rodzin wielodzietnych w ramach Karty Dużej Rodziny oraz doprecyzowują przepisy dotyczące instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.

Sprawozdanie z prac Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła  Ewa Kozanecka

Obradom przewodniczy marszałek Sejmu Elżbieta Witek - poseł na Sejm RP


#dowódosobisty #dowódtożsamości #dowód #MSWiA #MinisterstwoSprawWewnętrznychiAdministracji #edowód #ustawa #sejm
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Zdjęcie podglądowe:

https://www.gov.pl/photo/format/9df3990b-0683-4025-a396-a8071b123da4/resolution/729x308 (wzór dowodu osobistego MSWiA)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Źródło informacji:

- https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nowe-dowody--jakie-zmiany

- https://www.facebook.com/KancelariaSejmu/posts/2852466265021490

- https://www.gov.pl/web/mswia/juz-wkrotce-nowe-dowody-osobiste-z-druga-cecha-biometryczna?fbclid=IwAR0N0erEiQMcGr5l8K2Kt9w9Gqj5LBQK-DGxxZc9QLr0rZDOO5CgtN8WZvA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz