TEMAT: Bezpieczeństwo Gospodarcze.
----------------------------------------------
Jelcz trafi na rynek cywilny! Prezes Jelcza potwierdza to w wywiadzie dla TVP!
---------------------------------------------------------------------------------------------------
(ostatnia aktualizacja: 15.07.2021r., godz: 5:10)
Przeczytaj także:
Jelcz 642 Poznań, ul. Garbary - 2017r. |
Treść opublikowanego artykułu TVP 3 Wrocław:
" Jelcz ponownie otwiera się na produkcję pojazdów cywilnych
Fabryka samochodów w Jelczu-Laskowicach ma wrócić do produkcji cywilnej. Nowy prezes motoryzacyjnej spółki zapowiada rozbudowę firmy, remont starych hal, a także zakup nowego sprzętu. Inwestycja ma sporo kosztować, a więc pojawia się pytanie czy zakład stać na to w czasach pandemii koronawirusa.
Prezes Jelcza Sławomir Kaleta zapewnia, że kondycja finansowa firmy jest stabilna – do tego stopnia, że nie zdecydował się skorzystać z rządowej „tarczy antykryzysowej”. Stąd też pomysły na rozwój. Po pierwsze: remont, po drugie: rozbudowa, a także nowy sprzęt i powrót do produkcji cywilnej.
– Siłą Jelcza jest produkcja krótkoseryjna. My produkujemy w seriach od 10 do 100 pojazdów. Jesteśmy w stanie być firmą konkurencyjną tam, gdzie w grę wchodzą pojazdy specjalistyczne, np. pojazdy dla nafty i gazu, wchodzące w trudny teren, ciężkie pojazdy ratownictwa technicznego. Tam, gdzie strażacy muszą np. wjechać w trudny teren, ugasić jakiś pożar hali przemysłowej. Mamy też pojazdy pancerne – informuje prezes.
Motoryzacyjna spółka z Jelcza kilkanaście lat temu porzuciła produkcję autobusów i skupiła się na wyposażeniu armii.
Od tego czasu wyprodukowano blisko 3 tys. różnych pojazdów. Jelcz bierze także udział w programie rakietowym „Wisła”. – Poza tym nasze pojazdy można zauważyć również w programach artyleryjskich takich jak „Rak” i „Regina”, gdzie dostarczamy wozy amunicyjne, wozy remontu i uzbrojenia elektroniki. Dostarczamy też podwozia do pojazdów logistycznych – wymienia Jerzy Kociałkowski, kierownik biura handlowego.
Produkowane w Jelczu maszyny nie służą tylko do transportu, ale mają także zapewnić żołnierzom maksimum bezpieczeństwa. Dlatego kabiny samochodów są specjalnie opancerzone i wyposażone w fotele, które mają redukować skutki np. wybuchu bomby.
– 6 kg trotylu zostało zdetonowanych pod kołem pojazdu. Zostało ono wyrwane całkowicie, ale wynik testu jest pozytywny. Po ściągnięciu charakterystyk okazało się, że manekin, który siedział na tym siedzeniu, nie miał uszkodzonych żadnych narządów wewnętrznych. Tym sposobem otrzymaliśmy wynik pozytywny badania na minoodporność na drugim poziomie – dodaje Marcin Tomaszewski, dyrektor ds. produkcji.
W latach 1954 – 2008 zakłady w Jelczu wyprodukowały w sumie ok. 250 tys. ciężarówek i autobusów. Później ruszyła produkcja pojazdów wyłącznie dla wojska. " - możemy przeczytać w artykule TVP.
Jelcz i PGZ z ofertą wyprodukowania wozów dla Straży Pożarnej...
Jelcz 642 GCBA Wojskowa Straż Pożarna w Powidzu |
(aktualizacja: 15.07.2021r., godz: 5:10)
Co ciekawe 16 grudnia 2020 roku odbyło się spotkanie zastępcy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Przedmiotem spotkania była koncepcja budowy średniego samochodu pożarniczego. Strony omówiły budowę prototypu pojazdu z normą emisji spalin Euro 3.
W spotkaniu wzięli udział: Hubert Stępniewicz członek zarządu PGZ, poseł Paweł Hreniak członek Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz nadbryg. dr inż. Adam Konieczny Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. - o czym na swojej stronie internetowej poinformowała KG PSP
Jelcz "do cywila"...
Krok Jelcza w stronę produkcji pojazdów dla sektora cywilnego jest dobrą decyzją, obecnie zakład ma zlecenia od MON na produkcję Jelczy dla programu Wisła, które przechodzą właśnie testy oraz produkcję różnego rodzaju pojazdów wysokiej mobilności dla WOT i wojsk operacyjnych.
Łączna ilość obecnie realizowanych zamówień pozwoli na funkcjonowanie linii produkcyjnych do 2022r.
Za kilka lat główny rynek zbytu czyli Wojsko Polskie nasyci się już Jelczami, więc podejmowanie działań w celu uruchomieniu produkcji cywilnej np. dla Straży Pożarnej pozwoli na utrzymanie produkcji w kolejnych latach, tak by zakład nie był zdany na "łaskę i nie łaskę" potrzeb MON.
(aktualizacja: 15.07.2021r., godz: 5:10)
W związku z tym, że podjęliśmy się aktualizacji tego artykułu oraz jego wizualnej modernizacji. Postanowiliśmy zadać także kilka pytań, które zostaną przesłane do odpowiednich spółek Państwowych w związku z tematem wznowienia produkcji Jelcza na rynek cywilny oraz dla jednostek Straży Pożarnej. Oczywiście o ewentualnej odpowiedzi będziemy informować.
Poniżej zamieszczamy pytania, które wyślemy do Państwowych spółek odpowiedzialnych za zarządzanie Jelczem (jeśli macie własne pytania w tym temacie zadajcie je w komentarzu pod postem *podlinkowany na niebiesko, a być może uwzględnimy je do przesłania na naszej liście pytań):
W związku z publikowanymi na facebook-owej stronie Polskiej Grupy Zbrojeniowej informacjami dot. planowanego wznowienia produkcji na rynek cywilnych pojazdów ciężarowych Jelcz, proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy Jelcz pracuje nad opracowaniem pojazdów przeznaczonych na rynek cywilny?
2. Czy Jelcz pracuje nad opracowaniem pojazdu/pojazdów dla jednostek Straży Pożarnej?
3. Na jakim etapie są prace zapytane w pytaniach 1 i 2?
4. Czy obecnie są remontowane stare hale i dokupowany nowy sprzęt produkcyjny jak to zapowiadano w artyklule TVP Wrocław z dnia: 10.06.2020r.?
5. Jakie są plany spółki Jelcz i PGZ w temacie osiągnięcia innych rynków zbytu niż dostarczanie sprzętu do Polskiej armii?
6. Czy Jelcz rozważa opracowanie specjalistycznych pojazdów dla służb policyjnych tj. policja, straż graniczna i służba więzienna? (np. więźniarki, armatki wodne, wozy dowodzenia, oraz inne pojazdy specjalistyczne?)
7. Przedstawiciele PGZ 16 grudnia 2020r. odbyli spotkanie z przedstawicielami Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej ws. omówienia warunków budowy prototypu wozu dla straży pożarnej. Na jakim etapie są obecnie te prace? Czy po spotkaniu z 16.12.2020r. odbyły się kolejne z przedstawicielami KG PSP celem dalszych ustaleń?
8. Czy współpraca PGZ, Jelcza z KG PSP jest kontynuowana?
Wojsko Polskie regularnie zamawia pojazdy marki Jelcz dla jednostek polskich Sił Zbrojnych, ostatnie zamówienie odbyło się w Maju 2021r. o czym informowaliśmy w artykule pt.:
GALERIA ZDJĘĆ:
Jelcz "Ogórek" pojazd zabytkowy MPK Poznań przeznaczony do obsługi sezonowych linii turystycznych. |
Jelcz "Brieliet" pojazd zabytkowy MPK Poznań przeznaczony do obsługi sezonowych linii turystycznych. |
#Jelcz #JelczSPZOO #PGZ #PolskaGrupaZbrojeniowa #WojskoPolskie #gospodarka #madeinPoland #Polskamoc #Polakpotrafi #StrażPożarna #Jelcz642
------------------------------------------------------------------------------
Zdjęcie podglądowe:
- zdj. własne
------------------------------------------------------------------------------
Źródło informacji:
- https://wroclaw.tvp.pl/48454471/jelcz-ponownie-otwiera-sie-na-produkcje-pojazdow-cywilnych?fbclid=IwAR2K2PdiV69Prt6pdvXDPrgPSAYFENNHYRhIMWeoOjyCGxjmZBwqS5Okero
- https://www.facebook.com/polskagrupazbrojeniowa/posts/945181619269916?__xts__[0]=68.ARCFJxoiaZYRTkhIVLHvCo7SxQNVuvc0wCxvB0IW4H1zokdb3mCTPQs5wVZ9_LQ-IRRUKlPpZyTW6PGYG6gvmjkvnKqzW8u6SY1-n6FNQHnqoW3hAwWQkPssJI3fRYsO5qLpFU3ZQZJ7VxsTZ9-RoXpVe6Gud4WQKJfi6xAlYFQeXz0JxfmX2di4Fmyka0BLOERSqqkT3Wear1uY6ehK4riH7E2XOeHfJ-HN5ZHa4XQI_XZs3YNQBDdrvQDM_QuJUwNEqAIijBFz2KWR9IYPcwf3fNTPiZOO065tJN2UYYr3KPyY6pWtS2DfEIobdbb7wxY64YZffDpqAqpZHa6AUJ0&__tn__=-R
- oraz opracowanie własne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz